Pan Twardowski: Dzisiaj porozmawiamy o polskich wynalazcach. Jestem ciekawy, którego sławnego Polaka zaprezentujecie na forum grupy. Kto, waszym zdaniem, w pełni zasłużył na miano wynalazcy?
Zosia: Jest wielu wybitnych polskich wynalazców i odkrywców.
Kacper (cicho do Zosi): Zośka, ale odkryłaś Amerykę!
Zosia (do Kacpra): Cicho bądź, Kacper! (do wszystkich) Zaczynam swoją prezentację. Wybitnym wynalazcą był Adam Ostaszewski. Jemu zawdzięczamy pierwszy śmigłowiec, a raczej praśmigłowiec. W 1892 r. zbudował pierwszy model. Maszyna wzniosła się na wysokość około 100 metrów. Jej konstrukcja stała się fundamentem prac nad późniejszymi modelami śmigłowca.
Pan Twardowski: Świetnie, Zosiu! Może teraz Kacper opowie nam o innym wynalazcy.
Zosia (do Kacpra): Jestem ciekawa, co przygotowałeś.
Kacper (do Zosi): Słuchaj i podziwiaj! (do wszystkich) Ja chciałbym przedstawić Jana Szczepanika, który uważany jest za polskiego Edisona. To autor ponad 50 wynalazków. Jednym z nim jest, opracowana wspólnie z Kazimierzem Żegleniem, kamizelka kuloodporna. Produkcję tego dzieła wynalazcy rozpoczęli w 1898 r. Przeprowadzili wiele publicznych prezentacji testujących skuteczność kamizelki kuloodpornej, w których sami brali udział.
Sara: To musiało być bardzo niebezpieczne!
Pan Twardowski: Tak, ale wiele wynalazków powstało na potrzeby konfliktów. Czy wiecie, kto wynalazł wykrywacz min i radiotelefon, zwany potocznie walkie-talkie?
Aleks: Ja wiem! W 1941 r. Józef Kosacki opracował ręczny wykrywacz min. Ten doceniony przez Brytyjczyków wynalazek przyczynił się do zwycięstwa aliantów w czasie drugiej wojny światowej. Było to urządzenie tak zaawansowane i przełomowe, że korzystano z niego do 1995 r.
Bartek: Natomiast wynalazcą walkie-talkie jest Henryk Magnuski, który wyemigrował do USA w 1939 r. Tam pracował nad przenośnym systemem komunikacyjnym dla amerykańskiej armii.
Sara: Może nie mówmy już o urządzeniach wykorzystywanych do walki. Porozmawiajmy o czymś, co ułatwiło życie zwykłym ludziom. Ignacy Łukasiewicz w 1852 r. wynalazł lampę naftową. Był to przełomowy wynalazek, który od razu wykorzystano w praktyce, gdyż lampy naftowe da- wały więcej światła i były tańsze niż tradycyjne świeczki.
Pan Twardowski: Doskonale, Saro! Julio, a kto, twoim zdaniem, jest wybitnym, polskim wynalazcą?
Julka: Moim zdaniem wybitną osobą był Józef Kazimierz Hoffman, urodzony w 1876 r. Był to utalentowany pianista i kompozytor, który okazał się także genialnym naukowcem. Opracował kilkadziesiąt wynalazków, w tym wycieraczki samochodowe. Projekt wycieraczki był wykorzystywany w fabryce Forda.
Pan Twardowski: Dziękuję bardzo za wspaniałe prezentacje polskich wynalazców.