MODUŁ 33: SŁODKIEGO, MIŁEGO ŻYCIA.

DZIŚ NAUCZYSZ SIĘ:

  • słownictwa związanego z ulubionymi słodyczami,

  • opowiadać o ulubionym smakołyku,

  • budować zdania pojedyncze nierozwinięte i rozwinięte,

  • stawiać przecinki w zdaniu pojedynczym.DZIŚ DOWIESZ SIĘ:

  • jakie są marki produktów cukierniczych,

  • jak obchodzi się Dzień Dziecka w Polsce i innych krajach,

  • czym jest podmiot, orzeczenie i zdanie pojedyncze.NOWE SŁOWA I FRAZY

być w swoim żywiole, jedyny w swoim rodzaju, konkurs, kultowy, mieć dar przekonywania, pianka, reklamować, coś rozpływa się w ustach, upierać się, wczuć się, wynik, zabraknąć, zachwycony

I. Posłuchaj tekstu. Uzupełnij brakujące wyrazy i zapisz je w zeszycie.
Aleks: O, Sara, jesteś wreszcie! Nie mogliśmy się ciebie doczekać. Teraz wszyscy już są. Możemy więc zaczynać.
Sara: Jestem, jestem! Cieszę się, że moi rodzice w końcu się zgodzili. Na początku upierali się, że to nie jest dobry . Ale mam dar przekonywania.
Zosia: Super. Nie mogło cię zabraknąć. Moi rodzice też nie byli zachwyceni, że zjemy tak dużo cukru, ale przekonał ich argument, że nie chodzi o objadanie się słodyczami, ale o naukę reklamowania produktów. Ostatecznie dali nam dużo ze swojego sklepu spożywczego.
Julka: Mój tata od razu się zgodził. Przecież dzisiaj jest Dzień Dziecka.
Aleks (poważnym głosem): Panie i panowie! Proszę o ciszę! Zaczynamy nasz konkurs na najlepszy, dostępny w sklepach, produkt . Pierwszą część spotkania stanowi prezentacja produktu – przedstawienie jego zalet. W drugiej części natomiast nastąpi konsumpcja, czyli jedzenie.
Bartek (do Kacpra): Hi, hi, hi. Aleks bardzo wczuł się w swoją rolę prowadzącego.
Kacper: Tak, jest w swoim żywiole. To specjalista od słodyczy.
Aleks: Kto chciałby ?
Zosia: Ja! Na nagrodę zasługuje polski wafel czekoladowy Prince Polo. Jest pokryty czekoladą, składa się z czterech chrupiących warstw wafla połączonych czekoladowym wypełnieniem. Wafelek Prince Polo po prostu się w ustach.
Kacper: A ja myślę, że pierwsze miejsce powinno zająć Ptasie Mleczko firmy Wedel. Te kultowe1 pianki, oblane pyszną, wedlowską czekoladą, zachwycają i delikatnością smaku.
Julka: A może macie ochotę na coś owocowego? Polecam Mieszankę Krakowską firmy Wawel. To pyszne, pokryte czekoladą galaretki o smaku cytrynowym, malinowym i ananasowym.
Bartek: Lubię Mieszankę Krakowską, ale uważam, że najlepsze na świecie są niemieckie żelki Haribo. W każdej znajduje się sześć różnych smaków i kolorów żelek. Haribo uwielbiają nie tylko dzieci, lecz także dorośli.
Sara: Moim zdaniem, zwyciężyć powinny Kulki Mozarta firmy Mirabell. Te pyszne austriackie czekoladki z marcepanem w , otoczone kremem nugatowym oraz jasną i ciemną czekoladą są po prostu jedyne w swoim rodzaju.
Aleks: Dziękuję za prezentację. Można by tu jeszcze wymienić inne smakołyki, na przykład znaną na całym świecie czekoladę Lindt. Trudno jest mi wybrać jeden ulubiony rodzaj tej czekolady, bo lubię wszystkie. Teraz proponuję przejść do degustacji naszych produktów. Ale już wiem, jaki jest wynik naszego konkursu: wygrywają wszystkie słodycze!
Kacper, Zosia, Bartek, Julka, Sara: Hurra!
1 kultowy – tu: popularny.
II. Odpowiedz na pytania.

1. Czy lubisz słodycze? Jeśli tak, jakie lubisz najbardziej?

2. Czy wiesz, kiedy w Polsce i w innych krajach obchodzi się Dzień Dziecka?

3. W jaki sposób obchodzi się Dzień Dziecka w Polsce i innych krajach?

III. Wybierz jeden ulubiony produkt spożywczy, np. chrupki, czekoladę lub owoc. Zaprezentuj go w taki sposób, aby przekonać koleżanki/kolegów, że jest najlepszy. Możesz użyć następującego słownictwa.

Ćwiczenia 33.I Połącz wyrazy o podobnym znaczeniu zgodnie z przykładem.

IV. Znajdź w dialogu następujące wyrazy: wreszcie, w końcu, przecież, od razu, po prostu. Zwróć uwagę na ich pisownię, a następnie ułóż z nimi własne zdania i zapisz je w zeszycie.